Pantone nedir? Nerede kullanılır?

Pantone, matbaa ve diğer basım tekniklerinde kullanılan tescilli renklerin oluşturduğu bir katalogdur. Ücretli olarak satılan pantone kataloğu, renklerin ve pantone renk kodlarının yer aldığı basılı bir materyal olarak elinize ulaşır.

Matbaa basım teknikleri genellikle CMYK olarak yapılır. Dört ana rengin karışımları ile oluşturulan ara renk, tram ve gradyenler ile de sağlıklı baskı alınabilir fakat matbaa makinelerinin çalışma prensibi gereği; ortamdaki nem, ortam ısısı, makine aksamının sağlığı vb. gibi etkenler bazen baskıda renk farklılıklarına sebep olabilmektedir. Bilgisayar ortamında hazırladığınız tasarımı baskıdan sonra çok farklı teslim alarak sürprizler yaşama ihtimaliniz az da olsa vardır. Bu ihtimal makine ve personel kalitesi ile doğru orantılıdır. Bu tarz sürprizler yaşamamak adına genellikle kurumsal markaların logoları, kurumsal kimlik tasarımları, ambalajları hatta tişört baskılarında bile PANTONE renkler tercih edilir.

Pantone renk kataloğuna sahip matbaalar, tasarım dijital platformda tek renk %100 Siyah olarak çalışılmış olsa dahi verilen PANTONE kodu ile doğru rengi sorunsuz bir şekilde yakalayabilir.

BURGER KING - Brand Restyling on Behance

Yukarıda gördüğünüz görselde BURGER KING markasının logo basımında kullandığı PANTONE renkler yer almakta. Bu kodlar dünyanın her yerinde aynı rengi ifade eder.

Bir yanıt yazın

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.